Guatr Belirtileri

Guatr Belirtileri Nelerdir, Hangi Sıklıkta Görülür?

Hipertiroidi yani zehirli gutar hastalarında guatr belirtileri erken ortaya çıkar, çok nettir, hastayı çok rahatsız eder, bu nedenle de tanı erken dönemde konulabilir. Ancak, hipotiroidi hastalığında yani tiroid hormon yetmezliğinde guatr belirtileri daha hafiftir, bu nedenle hemen tanı konulmayabilir. Guatr hastalarında ortaya çıkan belirtiler hastadaki guatr’ın cinsine göre değişir.

Örneğin, guatr ile birlikte tiroid hormon üretimi artmışsa (hipertiroidi varsa), hastada artmış tiroid hormonları yani hipertiroidi belirtileri ön plandadır; kalp çarpıntısı ve kalp ritminin bozulması, ishal, kilo kaybı sık görülen bulgulardandır. Eğer hastada guatr ile birlikte tiroid hormon üretimi de azalmışsa (hipotiroidism varsa), bu hastalarda hipotiroidi belirtileri (şişmanlık, kabızlık, cilt kuruluğu, çabuk yorulma, isteksizlik, saç kalitesinde bozulma, tıtnaklarda kırılma, vb) sık görülür.

Estetik Guatr Belirtileri-Guatr Saç Dökülmesi

Tiroid hormonu azlığında yani hipotiroidi ve aşırı üretiminde (hipertiroidi) saç dökülmesi görülür. Dökülmeye ilaveten, saçların kalitesi de bozulur. Guvatr, guatr, guatır ve guvatır kelimeleri aynıdır ancak doktorlar guatr kelşmesini kullanır. Guatr belirtileri hastadaki guvatr’ın türüne göre değişir.