Hamilelikte Guatr

Hamilelik guatr açısından hangi testler yapılır?

Bir kadın, hamile kaldığını anlar anlamaz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmelidir. Bu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, hamile kadında bir çok muayene ve tetkikler ister. Bu muayene ve tetkiklere hamilelikte guatr testleri de eklenmelidir. Bu nedenle hamilelikte guatr hastalığının ilk teşhisini kadın doğum uzmanı koyabilir.

Hamilelikte guatr teşhisi konulduktan sonra hastanın gideceği tiroid uzmanı ise hamilelikte guatr hastalığının türünü ve safhasını saptamak için yapılmış bazı muayene ve testleri tekrarlar ve yeni bazı muayene  ve testler yapar. Bu yeni muayene ve testler sonucunda hamilelikte guatr hastalığının ayrıntıları öğrenilir, tedavisi ona göre düzenlenir ve takibe alınır.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Hamilelikte guatr saptandıktan sonra verilecek tedavi hamilelik dönemince en geç 45 günde bir yapılacak kontrol muayeneleri ve testleri ile küçük basamaklar halinde değiştirilip gebeliğin gidişine ayak uydurulur. Yani hamilelikte guatr teşhisi konulup bir tedavi verildikten sonra iş bitmiyor; hamilelik boyunca bu hastalığın tedavisi değişerek sürüyor. Hamilelik bitip doğum olunca, hamilelikte saptanan guatr için verilmiş olan tedavi bu defa yine değiştiriliyor ve lohusa kadının ihtiyaçlarına göre düzenleniyor.

http://tiroid.ca/hamilelikte-guatr/