Hamilelikte TSH Yüksekliği

Hamilelikte TSH yüksekliği açısından hangi testler yapılır?

Bir kadın hamile kaldığını anlar anlamaz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmelidir. Bu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, hamile kadında bir çok muayene ve tetkikler ister. Bu muayene ve tetkiklere hamilelikte TSH testi de eklenmelidir. Bu nedenle hamilelikte TSH yüksekliği hastalığının ilk teşhisini kadın doğum uzmanı koyabilir.

Hamilelikte TSH yüksekliği teşhisi konulduktan sonra hastanın gideceği tiroid uzmanı ise hamilelikte TSH yüksekliği hastalığının nedenini saptamak için yapılmış bazı muayene ve testleri tekrarlar ve yeni bazı muayene ve testler yapar. Bu yeni muayene ve testler sonucunda hamilelikte TSH yüksekliği hastalığının ayrıntıları öğrenilir, tedavisi ona göre düzenlenir ve takibe alınır.

Hamilelikte TSH yüksekliği saptandıktan sonra verilecek tedavi hamilelik dönemince en geç 45 günde bir yapılacak kontrol muayeneleri ve testleri ile küçük basamaklar halinde değiştirilip hamileliğin gidişine ayak uydurulur. Yani gebelikte TSH yüksekliği teşhisi konulup bir tedavi verildikten sonra iş bitmiyor; hamilelik boyunca bu hastalığın tedavisi değişerek sürüyor. Hamilelik bitip doğum olunca, hamilelikte TSH yüksekliği için verilmiş olan tedavi bu defa yine değiştiriliyor ve lohusa kadının ihtiyaçlarına göre düzenleniyor.

http://tiroid.ca/hamilelikte-tsh-yuksekligi/