Tiroid

Tiroid Hastalıkları

Tiroid isimli organın hastalıklarına halk arasında ‘tiroid’ denmektedir. Herhangi bir tiroid hastalığı olan birisinin ‘’Ben de tiroid var’’ dediğini duyarsanız şaşırmayın. Bu yanlış kullanım şekli çok yaygındır. Tiroid isimli organın bir çok hastalığı vardır. En yaygın hastalıklarını 3 gruba ayırabiliriz: Tiroid hormonu hastalıkları, Tiroid iltihapları, Tiroid nodülleri ve kanserleri.

Tiroid Hormon Hastalıkları

Tiroid hormonu hastalıkları 2 gruptur: Hipotiroidizm ve Hipertiroidizm. Hipotiroidi(izm), tiroid hormon yetersizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. En yaygın nedeni, Haşimoto hastalığıdır. Hipertiroidizm ise tiroid hormonunun aşırı üretimesi sonucu ortaya çıkar; zehirlü guatr da denir. En yaygın şekli, Graves hastalığıdır (zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir).

Tiroid Saç Dökülmesi

Tiroid hormonu az veya aşırı üretildiğinde yani hem hipotiroidizm hem de hipertiroidizm hastalıklarında, hastaların saçları dökülebilir.

Tiroid Ultrasonu

Tiroid ultrasonu, yani tiroid ultrasonografisi; tiroid hastalıklarının tetkiki için çok önemli bir tanı aracıdır. Tiroid ultrasonu ile tiroit bezinde nodül olup olmadığı, nodülün boyutu, içeriği, tiroid dokusunun hasarlı olup olmadığı, tiroid dokusunun boyutları ölçülür.

http://tiroid.ca/